A Vasúti Műszaki Bizottság (VMB) a vasúti műszaki előírások és szakmai állásfoglalások kidolgozására létrehozott szakértői testület.
A VMB jogosult a Vasúti Műszaki Előírások kidolgozására és felülvizsgálatára, azonban ezen feladatának ellátására úgynevezett albizottságokat hozhat létre. Összesen 9 albizottságot működtet a VMB, nyolcat a vasúti alrendszereknek megfelelő tagolás mellett, továbbá egy albizottságot a nem hagyományos vasúti rendszerek tekintetében, amely albizottság további négy szakbizottságban végzi tevékenységét.
A Vasúti Műszaki Bizottság albizottságai:
- CCS – Ellenőrző-, Irányító és Jelzőberendezések
- ENE – Energia ellátás
- INF – Infrastruktúra
- LOC&PASS – Mozdonyok és személyszállító járművek
- NHVR – Nem hagyományos vasúti rendszerek
- OPE – Forgalomlebonyolítás
- PRM – Mozgáskorlátozott
- SSC&RISC – Vasútbiztonság és Kockázatértékelés
- WAG – Teherkocsi
Az albizottságok megalapításáról a VMB dönt, amely döntésében meghatározza, hogy az albizottságot milyen feladat ellátásának céljából alapítja, és meghatározza működésének időbeli hatályát pl.: határozatlan időre, vagy egy adott időszakra.
Az albizottság tagjaira és póttagjaira a VMB elnöke, és a VMB tagjainak delegálására a közlekedésért felelős miniszter által felkért szervezetek tehetnek javaslatot. A jelölések és a VMB koordinációs szervének előterjesztése alapján a VMB elnöke dönt a tagok és póttagok felkéréséről. A tagok és póttagok felkérése írásban, az elnök kiadományozásában történik.
A VMB albizottság tagjai, az albizottság alakuló ülésén maguk közül elnököt választanak. Az albizottsági elnök feladata az albizottság munkájának koordinálása, irányítása, a VMB elnökével, az albizottság tagjaival és a koordinációs szervvel történő kapcsolattartás.
Az Albizottság üléseit az albizottsági elnök a koordinációs szerv útján hívja össze. Az albizottság a feladat nagyságának és a feladat végrehajtására rendelkezésre álló idő függvényében rendszeresen ülésezik.
Az albizottságok dolgozzák ki a Vasúti Műszaki Előírásokat, és tesznek javaslatot akár valamely VME átdolgozására, vagy jogszabály módosítására. Az albizottság döntéseit szavazás útján hozza meg és döntéseit határozatba foglalja. Az albizottság az általa megfelelőnek ítélt VME-ről szavazás útján dönt, amely döntésnek magában kell foglalnia a VME előterjesztést is, amelyben az albizottság ismerteti a VMB elnöke és tagjai részre, hogy az előterjeszteni kívánt VME, hogy illeszkedik a hatályos jogrendbe (hazai, és EU egyaránt), annak milyen társadalmi és költségvetési hatásai várhatók és milyen előremutató módosításokat tartalmaz a korábbi szabályozáshoz képest, illetve milyen eddig hiányzó szabályozás pótlására szolgál továbbá ismerteti a társadalmi egyeztetés során felmerült javaslatokat és azok kezelését. Az albizottság elnöke az albizottság döntéséről a határozat, a határozat alapjául szolgáló szakmai dokumentáció – pl.: Vasúti Műszaki Ajánlás – és az előterjesztés megküldésével tájékoztatja a VMB elnökét a koordinációs szerv útján, hogy kéri a VMB következő ülésén a tárgyi témát szavazás céljából napirendre tűzni.
Az albizottság a munkájába külső szakértőket is bevonhat, amely szakértők tanácskozási joggal, szavazati jog nélkül vesznek részt az albizottság munkájában.
A Vasúti Műszaki Bizottság albizottságok elnökei és tagjai az albizottságban végzett munkájukért éves tiszteletdíjban részesülnek, amelynek mértékét a Vasúti Műszaki Bizottság határozta meg.
A Vasúti Műszaki Bizottság koordinációs szerve támogatja az albizottságok munkáját, összehívja az albizottsági üléseket – az elnök által meghatározott időpontra -, biztosítja a személyesen lebonyolítandó ülésekhez a helyszint, az jelenlét nélküli ülésekhez a megfelelő informatikai platformot, és az alkotómunkához szükséges informatikai támogatást biztosítja.