A Vasúti Műszaki Bizottság a vasúti közlekedésről szóló törvény alapján a vasúti műszaki előírások (nemzeti szabályok, nemzeti előírások és nemzeti ajánlások) kidolgozására létrehozott szakértői testület Magyarországon.
A Vasúti Műszaki Bizottság (VMB) a vasúti műszaki előírások és szakmai állásfoglalások kidolgozására létrehozott szakértői testület.
A közlekedésért felelős miniszter a Vasúti Műszaki Bizottságról, a vasúti műszaki előírások és a szakmai állásfoglalások kidolgozására és kiadására vonatkozó szabályokról szóló 1/2021. (I.7.) ITM rendeletben hozta létre a Vasúti Műszaki Bizottság működésének szabályait, amely lehetővé tette a Vasúti Műszaki Bizottság tagjainak kijelölését, és a Bizottság megalakulását.
A Vasúti Műszaki Bizottság 2021. március 29-én megtartotta alakuló ülését, amelyen három (HÉV, PRM és Tram-Train) albizottság felállításáról döntött, 2021. évi működési határidő meghatározásával. 2021. december 3-án a Vasúti Műszaki Bizottság a felállított albizottságok működési határidejét 2022. december 31-ig meghosszabbította.
2023. június 16-i ülésén a VMB elfogadta 4/2023 (VI.16) VMB Határozatát, amellyel kilenc albizottság felállításáról döntött, az átjárhatósági műszaki előírásoknak megfelelő tagolás szerint.
A Vasúti Műszaki Bizottságba tagokat és póttagokat delegáló szervezetek a közlekedésért felelős miniszter döntése alapján:
- BKV Budapesti Közlekedési Zrt.
- Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
- DKV Debreceni Közlekedési Zrt.
- Építési és Közlekedési Minisztérium
- Express Innovation Agency VMV Nonprofit Zrt.
- GYSEV Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút Zrt.
- HUNGRAIL Magyar Vasúti Egyesület
- MAÚT Magyar Út- és Vasútügyi Társaság
- MÁV Magyar Államvasutak Zrt.
- MÁV-HÉV Helyiérdekű Vasút Zrt.
- MKV Miskolc Városi Közlekedési Zrt.
- Széchenyi István Egyetem
- SZKT Szegedi Közlekedési Kft.
A Vasúti Műszaki Bizottság elnökét a közlekedésért felelős miniszter nevezi ki a rendeletben meghatározott követelményekre figyelemmel.
Az elnökkel együtt 14 fős testület alkotja a Vasúti Műszaki Bizottságot (továbbiakban: VMB, vagy Bizottság). A VMB legalább félévente ülésezik, amelyet az elnök a koordinációs szerv útján hívja össze.
A VMB működését a VMB által elfogadott ügyrendben meghatározott előírások szabályozzák, döntéseit határozati formában, nyílt szavazás útján hozza meg.
A VMB jogosult a Vasúti Műszaki Előírások (VME) kidolgozására és felülvizsgálatára, amely feladatának ellátására albizottságokat hozott létre. Összesen 9 albizottságot működtet a VMB, nyolcat a vasúti alrendszereknek megfelelő tagolás mellett, továbbá egy albizottságot a nem hagyományos vasúti rendszerek tekintetében, amely albizottság további négy szakbizottságban végzi tevékenységét.
A Vasúti Műszaki Bizottság VME-k kiadásával összefüggésben lévő döntés csak a vasúti közlekedési hatóság jelenlétével hozható meg. A vasúti közlekedési hatóságnak a VME-k kiadásával kapcsolatban vétó joga van.
Azon Vasúti Műszaki Előírásokat, amelyek jogszabályban történő kihirdetést igényelnek pl.: nemzeti szabályok a VMB döntése alapján, a Vasúti Műszaki Bizottság koordinációs szervén keresztül a VMB elnöke terjeszti fel a miniszternek.
A jogszabályi kihirdetést nem igénylő, a bizottság által elfogadott és kiadott VME-k közzététel céljából megküldésre kerülnek a vasúti közlekedési hatóság számára.
A Vasúti Műszaki Bizottság minden évben az első ülésén tárgyalja tárgyévi munkatervét, amely alapján végzi tevékenységét.
A Vasúti Műszaki Bizottság elnöke és tagjai a bizottságban végzett munkájukért díjazásban, költségtérítésben nem részesülnek.